فهرست مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

مطالب جدید

تیرآهن

تیرآهن

تیرآهن از مهمترین پروفیل های ساختمانی است و به دو صورت معمولی که با علامت I و یا NP نشان داده می شود و تیراهن بال پهن که با علامت H و یا IPB نمایش داده می شود.  تیرآهن به سه صورت تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه) و همچنین تیرآهن IPB (بال پهن) در بازار موجود می باشد.  تیرآهن های موجود در بازار تیر آهن IPE و INP ارتفاعی معادل ۸۰–۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB ارتفاعی برابر با ۱۰۰–۱۰۰۰ میلی متر دارد.

تیرآهن INP

تیرآهنی I شکل که طبق استاندارهای روسیه و چین ساخته می شود و ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر میشود. اغلب این تیر آهن ها در بازار های چین و روسیه تهیه و عرضه می شود. این تیر آهن ها I   مانند هستند. تیراهن INP14 یعنی تیراهن معمولی با ارتفاع 14سانت یا 140 میلیمتر

تیرآهن IPE

این پروفیل به تیرآهن نیم پهن یا سبک معروف است شکل آن ها I مانند است و طبق استاندارد ایران و اروپا تولید می شود. همچنین ضخامت بال های آن هم تغییر پذیر نمی باشد. این تیرآهن شباهت زیادی با INP  دارد با این تفاوت که ضخامت بال ان تغییری نمیکند اما تیراهن INP ضخامت بال از ابتدا تا انتها یکسان نیست و شیب ملایمی در آن دیده می شود. علامت اختصاری نوع نیم پهن را با IPE نشان می دهند و تولید آن در ایران زیاد است. اندازه استاندارد این محصول به این صورت است که 8 تا 16 متر طول دارد و ارتفاع آن بین 80 ، 100 تا 600 میلی متر متغیر است و عرض آن از 46 میلی متر شروع می شود و تا 220 میلی متر ادامه دارد.

تیرآهن IPB

تیرآهن H شکل یا تیر آهن‌های عریض تر به گونه ای هستند که در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE بیشتر شده است. علامت L نشان دهنده سبک بودن و علامت V نشان دهنده سنگین بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده ی تیرآهن های عریض و سنگین و IPBL نشان دهنده ی تیرآهن های عریض سبک می‌باشد. در این نوع محصول اندازه بال با ارتفاع برابر است. مقاطع آن ساده می باشند و به عنوان ستون در تیرها و خرپاها استفاده می شود. ارتفاع بال با  h، عرض بال با حرف b و ضخامت بال با t مشخص می شود.

تیرآهن بال پهن یا هاش H به ترتیب وزنی شامل HEM,HEB,HEA تولید میشوند.

تیرآهن لانه زنبوری

این‌گونه تیرها در طول خود، حفره های توخالی (در جان ) دارند که به لانه ی زنبور شبیه می باشد. به همین دلیل به این گونه تیرها لانه زنبوری می گویند .

این محصول در کارخانه و تحت نورد تولید نمی شود بلکه به صورت برش دستی یا ماشینی ساخته می شود و داخل جان تیر آهن های معمولی یا بال پهن را سوراخ هایی به شکل ذوزنقه در می آورند. مقاومت این نوع به نسبت دیگر مدل ها کمتر است اما برای اتصال به تیر اصلی و اعضای مهاربندی و… بسیار مناسب است. این محصول را با علامت اختصاری CNP شناسایی می کنند. طول آن بین 12 تا 18 متر است و ارتفاع از 80 میلی متر شروع و تا 300 میلی متر ادامه دارد و عرض آن نیز بستگی به نوع پروفیل دارد که از نوع معمولی بوده یا بال پهن. اگر بر روی تیرآهن لانه زنبوری CNP18 ملاحظه کردید به این معناست که از تیرآهن نرمال 18 استفاده شده ولی ارتفاع این محصول 27 سانتی متر است. نمره 18 تیرآهن نرمال را باید در عدد 1.5 که برای این تیرآهن و سوراخ های آن در نظر گرفته شده ضرب نموده تا ارتفاع اصلی لانه زنبوری مشخص شود.

تیرآهن CPE در مقایسه با تیرآهن معمولی، مقاومت خمشی بیشتری دارد. در حقیقت استفاده از تیرآهن لانه زنبوری به کاهش وزن ساختمان و مصرف تیرآهن کمک می‌کند. برای مثال زنبوری کردن تیرآهن 16 منجر به تولید تیرآهن 24 می‌شود.