قیمت روز ورق سرد و پوشش دار

صفحه اصلی

فهرست مطالب

اشتراک گذاری

ورق سرد و پوشش دار یکی دیگر از محصولات فولادی پر استفاده کشور در صنایع مختلف می باشد. به منظور تولید شیت های فولادی با پرداخت سطحی با کیفیت و مناسب، عموما از فرآیند نورد سرد استفاده می شود و پلیت های حاصل از این فرآیند را شیت سرد می نامند. همانطور که از اسم آن نیز مشخص است بر خلاف فرآیند نورد گرم، این محصولات در دمایی بسیار کمتر نورد می شوند.

حال اگر این پلیت های تولید شده توسط فرآیند نورد سرد به منظور بهبود عملکرد و خواص آن ها همچنین افزایش زیبایی سطح آن ها پوشش داده شوند به آن ها ورق سرد پوشش دار می گویند. این محصول را با نام روغنی نیز می شناسند که پس از انجام فرایند نورد سرد آن ها را تحت یک عملیات روغن کاری خاص پوشش می دهند. ورق سرد و پوشش دار به عنوان یکی از کالا های فولادی پرمصرف برای فعالان صنایع مختلف کشور مهم تلقی می‌شود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت این محصول با کارشناسان آهن با من تماس بگیرید. در ادامه به شرح این محصول مهم می پردازیم و انوع مختلف آن را در آهن با من بررسی می کنیم.

ورق سرد و پوشش دار چیست؟

به طور کلی هر پلیت فولادی می تواند تحت دو فرآیند نورد گرم و سرد تولید شود. پلیت های گرم در دماهای بالاتر از 1100 درجه سانتی گراد تولید می شوند در حالی که ورق سرد و پوشش دار در دمایی بسیار کمتر (حدود 200 درجه سانتی گراد) تحت فشار زیاد با استفاده از غلطک های چهار طبقه تولید می شود.

کاربرد ورق سرد و پوشش دار

ورق سرد و پوشش دار در بسیار از صنایع مختلف شامل خودرو سازی، ساختمان سازی، ساخت پروفیل ها و انواع مقاطع فولادی، تولید مبلمان اداری، لوازم خانگی و ... کاربرد دارد. این محصول دارای ویژگی های بسیار جذابی از جمله مقاومت عالی در برابر فشار، چکش خوار بودن، استحکام بالا و تنوع زیاد ابعاد و اندازه آن است که همین خود دلیلی بر بازه وسیع کاربرد های آن در صنایع مختلف است.

انواع ورق سرد و پوشش دار

این محصول با توجه به نوع آلیاژ، ضخامت، نوع پوشش، کاربرد، ظاهر و ... به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. از نظر نوع پوشش این پلیت ها به انواع گالوانیزه، آلوزینک، قلع اندود، روغنی و رنگی تقسیم بندی می شوند. بر اساس استاندارد نیز این پلیت ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. یکی از مرسوم ترین استاندارد ها که با نام ASTM شناخته می شود در کشور ما بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق سرد و پوشش دار گالوانیزه

نوع گالوانیزه این محصول، را با استفاده از پوشش دادن شیت سرد (روغنی) با لایه ای از روی تولید می کنند. این پلیت بدلیل وجود لایه ای از فلز روی بر سطحش کاملا در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم است و به همین دلیل مقدار ضخامت این لایه تاثیر زیادی بر کیفیت و مقاومت آن در برابر خوردگی دارد. به این صورت که هر چه ضخامت لایه پوشش فلز روی بیشتر باشد مقاومت محصول در برار خوردگی و زنگ زدگی نیز بیشتر خواهد بود.

از این محصول در ساختمان سازی، ساخت شیروانی، ساخت لوازم و تجهیزات مختلف مانند یخچال و کابینت ، خودروسازی، ساخت مخازن و پروفیل، تانکر، تابلو ها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. این پلیت ها معمولا با ضخامت های 0.6، 0.9، 1.2 و 1.5 میلی متر و عرض 12.5 و 15 سانتی متر تولید و به بازار عرضه می شوند. وزن رول های این پلیت ها تقریبا بین 5 تا 7 تن تخمین زده می شود. ویژگی های کاربردی این کالا نیز در هزینه پایین نگهداری و ساختش، عدم نیاز به آماده سازی، جوشپذیری و فرم پذیری مناسب و طول عمر خیلی خوبی که دارند می باشد.

قیمت این کالای گالوانیزه با توجه به کیفیت، ابعاد و اندازه، وزن، روش تولید و استاندارد ها می تواند متفاوت باشد. از مهم ترین کارخانه های تولید کننده این پلیت ها می توان به کارخانه های قزوین، چهارمجال و بختیاری، کاشان و سمنان اشاره کرد. در بین این تولید کنندگان کیفیت و استحکام کششی بالای پلیت تولید شده توسط کاشان نسبت به بقیه بیشتر بوده و گران ترین قیمت را دارد.

همانطور که گفتیم، قیمت ورق A283 به عوامل مختلفی بستگی دارد و معمولا در 4 گرید تولید می شود. هر کدام از این گرید ها نیز از نظر مشخصات فنی با هم متفاوت هستند و قیمت متفاوتی دارند. از طرفی همانطور که اشاره کردیم کارخانه تولید کننده، ضخامت، ابعاد و اندازه، نرخ ارز و شرایط حاکم بر بازار جهانی فولاد نیز تاثیر گذارند. این محصول در صنایعی مانند کشتی سازی، ماشین سازی، خودروسازی و ... استفاده می شود و ارزش آن اهمیت زیادی برای فعالان این صنایع دارد.

این محصول معمولا در ضخامت های 1.5، 2 و 2.5 و ... تولید و به بازار عرضه می شود. چهار گرید مختلف از این کالا طبق استاندارد وجود دارد که به ترتیب A، B، C و D نام دارند و هر کدام خواص متفاوتی داشته و تفاوت عمده آن ها در مقدار درصد کربن آن ها است که بر روی میزان استحکام و سختی آلیاژ تاثیر گذار است.

در این مقاله تیم آهن با من سعی کرده تا در کنار ارائه قیمت روز ورق A283، اطلاعات کافی در مورد این محصول نیز در اختیارتان قرار دهد. پس تا انتهای این محتوا مارا همراهی کنید تا با این شیت آشنا شوید و مشخصات و گرید C آن که مناسب ترین گزینه می باشد و پر مصرف ترین گرید آن است را بشناسید.

ورق A283 چیست؟

1

نام محصول

ورق ASTM A283

2

انواع

چهار گرید A، B، C و D

3

ضخامت

بین 6 الی 65 میلی متر

4

ابعاد

طول 6 الی 12 متر و عرض 1.5، 2 و 3 متر

5

کاربرد ها

ساخت مخازن و دیگ بخار، سازه های صنعتی، راه آهن، کشتی سازی، نفت و گاز و ...

ورق A283، طبق نام گذاری متریال آن بر اساس استاندارد ASTM آلیاژی از آهن و کربن است که در دسته فولاد های کربنی قرار گرفته و در کشورمان آن را به عنوان شیت مخزنی نیز می شناسند. این محصول همانطور که اشاره کردیم یک نوع فولاد کربنی محسوب می شود که دارای استحکام کششی متوسطی است که این شیت فولادی را با استفاده از فرآیند نورد گرم و به وسیله غلطک هایی تحت فشار قرار داده و تولید می کنند. این کالا دارای قابلیت خمش و جوشپذیری مطلوبی است و عمدتا در تولید و ساخت مخازن و دیگ های بخار تحت فشار و دمای کم استفاده می شود.

مشخصات ورق A283

خواص مکانیکی گرید های مختلف ورق A283 را در جداول زیر مشاهده می کنید. قبل از بررسی این مشخصات پارامترهای ذکر شده را نیز به طور خلاصه شرح داده ایم تا در صورت تمایل اندکی با آن ها آشنا باشید.

Grade A:

خصوصیت

مقدار

استحکام کششی

310 – 415 MPa

استحکام تسلیم

165 MPa

درصد ازدیاد طول تا شکست

27%

مدول یانگ

200 GPa

مدول برشی

80 GPa

ضریب پواسون

0.25

استحکام کششی: Tensile Strength به مقدار بیشترین تنشی که یک ماده می تواند حین کشیده شدن از طرفین تا لحظه گلویی شدن مقطعش تحمل کنند می گویند.

استحکام تسلیم: Yield Strength به مقدار بیشترین تنشی که یک ماده می تواند تا لحظه قبل از شروع تغییر شکل پلاستیک (تغییر فرم برگشت ناپذیر) تحمل کند می گویند. در واقع این اصطلاح بیشتر برای مواد شکل پذیر که قابلیت تغییر شکل دارند استفاده می شود.

ازدیاد طول در نقطه شکست: Elongation at Break point را به عنوان ویژگی یک متریال می شناسند و به معنی مقدار طولی از یک نمونه که می تواند تا لحظه شکست خود کشیده شود است.

مدول الاستیسیته یا مدول یانگ: Young’s modulus (E) خصوصیت یک ماده است که نشان دهنده میزان راحتی کشیدن و تغییر شکل دادن آن می باشد. و تعریف آن بر اساس نسبت مقدار تنش کششی به کرنش کششی می باشد.

ضریب پواسون: Poisson’s Ratio که به افتخار سیمون پواسون به این نام، نامیده شد، نسبت کرنش جانبی به کرنش محوری در یک ماده تحت بارگذاری محوری تعریف می شود. وقتی یک ماده در یک جهت خاص فشرده می شود، عمدتا تمایل دارد در دو جهت دیگر عمود بر جهت اول کشیده شود.

مدول برشی: Shear modulus که با نام مدول صلبیت (Modulus Of Rigidity) معیاری است که نسبت تنش برشی به کرنش برشی را اندازه گیری می کند. واحد این پارامتر پاسکال می باشد اما مقادیر آن معمولاً در مقیاس گیگاپاسکال (GPa) بیان می شوند.

Grade B:

خصوصیت

مقدار

استحکام کششی

345 – 405 MPa

استحکام تسلیم

185 MPa

درصد ازدیاد طول تا شکست

25%

مدول برشی

80 GPa

Grade C:

خصوصیت

مقدار

استحکام کششی

380 – 445 MPa

استحکام تسلیم

205 MPa

درصد ازدیاد طول تا شکست

22%

مدول برشی

80 GPa

Grade D:

خصوصیت

مقدار

استحکام کششی

415 – 515 MPa

استحکام تسلیم

230 MPa

درصد ازدیاد طول تا شکست

20%

مدول برشی

80 GPa

انواع گرید ورق A283

ورق A283 دارای چهار گرید مختلف است که هر نوع از آن ها دارای ویژگی های مختص خود هستند. این چهار گرید شامل گرید های A، B، C و D می شود. مهم ترین تفاوت میان این گرید ها تفاوت در میزان درصد وزنی کربن در ترکیب شیمیایی این فولاد ها است. هر چه مقدار کربن بیشتر باشد متریال دارای سختی بیشتر خواهد بود و همچنین فرآیند عملیات حرارتی روی آن بهتر انجام می شود.

گرید C را به دلیل اینکه دارای کیفیت و ویژگی های مناسبی است و نسبت به بقیه گرید های این کالا بیشتر به کار گرفته می شود. این نوع دارای ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی مشابه متریال دیگری به نام فولاد A36 است که در برخی مواقع به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

ترکیب شیمیایی هر کدام از گرید های ذکر شده در جدول زیر نمایش داده شده است. عناصر نشان داده شده به عنوان عناصر آلیاژی در کنار آهن که عنصر پایه این متریال می باشد استفاده می شوند.

عنصر            گرید

A (max Wt.%)

B (max Wt.%)

C (max Wt.%)

D (max Wt.%)

کربن

0.14

0.17

0.24

0.27

سیلیکون

0.4

0.4

0.4

0.4

منگنز

0.9

0.9

0.9

0.9

فسفر

0.035

0.035

0.035

0.035

گوگرد

0.04

0.04

0.04

0.04

مس

0.2

0.2

0.2

0.2

آهن

عنصر پایه

عنصر پایه

عنصر پایه

عنصر پایه

امتیاز: 5 از 5. مجموع 1 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha  
۱۴۰۲/۰۹/۲۶ | مقالات | مدیر سایت | بازدید: 76 | 1713520806