نبشی و ناودانی

نبشی و ناودانی

نبشی که به انگلیسی آن را به عنوان Angel Bar می شناسند یک پروفیل پرکاربرد در ساختمان سازی است. این محصول مقطعی به شکل دو ضلع عمود بر هم دارد و معمولا نیز به دو شکل V (بال مساوی) یا L (بال نامساوی) تولید می شوند. این مقطع فولادی را در اکثر موارد به دو صورت تکی و جفتی در صنعت ساختمان استفاده می کنند. این کالا را به عنوان یک عنصر بسیار مهم در مقاومت سازه و همچنین جلو گیری از وجود آب و هوا به داخل ساختمان می شناسند. به هر حال با وجود این همه کاربرد و اهمیت بالای این محصول از نظر عمل کردی هزینه آن برای سازندگان و مصرف کنندگان اهمیت زیادی دارد. در این مقاله از آهن با من سعی شده تا با مطالعه این محتوا با انوع مختلف این پروفیل فولادی پر کاربرد آشنا شوید و به نحوه ارزش گذاری برای این پروفیل محبوب بپردازیم. قیمت روز نبشی قیمت روز نبشی مانند هر مقطع فولادی دیگری نوسانات مختلفی را به خود می بیند. که هر کدام می توانند قابل پیش بینی یا غیر قابل پیشبینی باشند. آشنایی با عوامل مختلف تاثیر گذار بر قیمت روز نبشی می تواند به پیشبینی آن کمک کند اما همچنان امکان حدس دقیق آن وجود ندارد زیرا برخی از تغییرات بدون دلیل هستند و به دنبال رکود یا تورمی که در سایر محصولات ایجاد شده رخ می دهد. با وجود تمام موارد ذکر شده بهترین روش برای بررسی نحوه ارزش گذاری این پروفیل استفاده از جدول هایی است که توسط تیم آهن با من تهیه شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته می باشد. این جداول به صورت لحظه ای بروز رسانی می شوند و اطلاعات کافی را به شما مشریان عزیز اعلام می کنند. شما می توانید با استفاده از این جدول قیمت یا تماس گرفتن با مشاوران مجرب آهن با من خریدی آگاهانه و مقرون به صرفه را تجربه کنید. عوامل تاثیر گذار بر قیمت نبشی کاهش هزینه های ساخت سازه ها یکی از مهم ترین عوامل برای طراحان و فعالان صنعت ساختمان سازی است. کاربرد گسترده انواع این کالا در این صنعت منجر شده تا انتخاب مناسب این محصول با توجه به کاربرد آن در طراحی سازه اهمیت بسیار زیادی در انتخاب درست ضخامت وابعاد مناسبش در بهینه سازی هزینه های طراحی ها داشته باشد. در ادامه تعدادی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار ارزش این کالا که برای فعالان در صنعت ساخت و ساز حائز اهمیت است ارائه شده اند.

  • قیمت مواد اولیه : مانند شمش آهن، کک و زغال سنگ همچنین نفت و گاز
  • برند یا کارخانه تولید کننده
  • ابعاد و ضخامت که بر وزن آن تاثیر گذارند
  • شرایط حاکم بر بازار جهانی و داخلی آهن
  • نرخ ارز (دلار)
  • عرضه و تقاضا : یکی از جالب ترین فاکتور ها است که اگر در بازار میزان تقاضای این محصول فراتر از توان تولیدی بازار باشد می تواند منجر به افزایش ارزش آن شود همچنین پیشرفت و رشد صنعت ساختمان سازی و عمرانی می تواند به افزایش تقاضای آن کمک زیادی کند.
وزن نبشی وزن نبشی یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که قبل از خرید باید کاملا به آن توجه کرده و از آن اطلاع داشته باشید. و واضح است که هزینه نهایی تهیه این محصول کاملا به وزن آن به کیلوگرم وابسطه است و مساحبه می شود. یکی از جالب ترین موارد در مورد وزن یا جدول وزنی آن حدس و اطمینان از کیفیت مناسب تولید آن است. در واقع هر چه وزن این کالای تهیه شده جدول وزنی نزدیک تر باشد درواقع شما با محصولی با کیفیت بهتر خریداری کرده اید. در ادامه جدولی برای وزن آن ارائه کرده ایم:
جدول وزن (بال نامساوی)
سایز(میلی متر) وزن شاخه 12 متری (Kg) وزن هر متر (Kg/m)
3*30*30 16.32 1.36
4*30*30 21.36 1.78
4*35*35 25.08 2.09
4*40*40 29.04 2.42
5*40*40 35.64 2.97

همانطور که اشاره کرده بودیم این پروفیل ها از نظر سطح مقطعی که دارند به دو بال مساوی و نا مساوی دسته بندی می شوند. برای با نا مساوی تعدادی از وزن ها در جدول بالا ذکر شده اند در ادامه می خواهیم فرمول محاسبه وزن آن را اشاره کنیم تا خودتان به راحتی به آن دست یابید. فرمول کلی محاسبه آن با استفاده از جدول اشتال به صورت زیر است: طول (بر حسب متر) * وزن یک متر بر اساس ابعاد جدول اشتال = وزن برای محاسبه بدون استفاده از جدول اشتال می توانید از فرمول های زیر استفاده کنید. بال مساوی: وزن یک شاخته با بال های مساوی = 1000/(طول شاخه * طول بال * ضخامت * 2 * طول بال * چگالی فولاد) و برای بال نا مساوی: وزن یک شاخته با بال های نامساوی = 1000/(طول شاخه * مجموع طول دوبال * ضخامت * 2 * طول بال * چگالی فولاد) انواع نبشی نبشی ها را در بازار از جنبه های مختلفی دسته بندی می کنند. از مرسوم ترین دسته بندی ها می توان به سه فاکتور اشاره کرد که شامل جنس، روش تولید و شکل ظاهری آن ها می شود. در ادامه به معرفی و توضیح انواع مختلف این دسته بندی ها می پردازیم. نبشی بال مساوی همانطور که توضیح داده بودیم این مدل به صورت پرس شده تولید می شوند و مقظع آن ها به صورت L یا V شکل می باشد که اندازه هر بال آن یکسان است. نبشی بال نامساوی این نوع را که معمولا به روش فابریک تولید می کنند عموما دارای بال های نامتقارنی است که سایز یکسانی با هم ندارند در ضمن آن ها را با استفاده از ماده اولیه ای به نام ورق گرم یا سیاه مانند گرید های ST37، ST56 تولید می کنند. فابریک: این نوع حاصل پروسه تولیدی به نام نورد گرم است که خروجی آن از ابتدا با سطح مقطع L شکل است ویژگی های مهم این محصول هزینه تولید بالا، بهره وری بالا و نداشتن محدودیت در تولید می باشد. پرسی: این نوع پروفیل که با نورد سزد تولید می شوند مواد اولیه برای ساختشان ورق های سیاه هستند. کاربرد و بهره وری به نسبت پایین تری نسبت به مدل فابریک دارند اما هزینه تولید آن ها نیز کمتر است. در ضمن محدودیت ابعادی نیز در تولید و ساخت آن ها وجود دارد. محصول نهایی این روش تولید با طول 6 متر و با دو بال عمود بر هم است که دارای سایز مساوی هستند. گالوانیزه: این مدل دارای پوششی از جنس روی است که منجر به مقاومت بالای آن ها در برابر زنگ زدگی و همچنین مقاومت در برابر ساییدگی می شود. از این رو دارای طول عمر و دوام بالایی هستند. استفاده از این کالا در نواحی مرطوب  گزینه مناسبی برای کاهش هزینه های نگه داری خواهد بود. استیل: این مدل را که از آلیاژ های مختلفی تولید می شود، در مقایسه با سایر انواعی که ذکر کردیم دارای مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی بیشتری است و از این رو برای استفاده در صنایعی که در تماس با آب شور و یا مواد خوردنده و شیمیایی هستند بسیار کاربردی هستند. در کنار موارد ذکر شده قابلیت جوشکاری، برشکاری خوبی که دارند نیز منجر به محبوبیت بالای آن ها شده است. در این مطلب سعی کردیم تا شما را با انواع شیت ها آشنا کرده و به روز ترین قیمت آن ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. شما در ادامه این مقاله با عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت این کالای فولادی پر کاربرد و همچنین اطلاعات مورد نیاز در مورد نحوه خرید و نکاتی که باید به هنگام خرید این شیت ها به آن ها توجه کنید آشنا خواهید شد، پس با ما همراه باشید.

نام محصول پلیت یا پلیت
انواع سیاه، گالوانیزه، روغنی، رنگی، ST52 و A283 و ST36 و ...
شکل شیت و رول
واحد وزنی کیلوگرم
برند های معروف تولید کننده فولاد مبارکه اصفهان، کاشان، گیلان، تاراز، خودرو شهر کرد، هفت الماس، کاویان، اکسین اهواز و ...
امتیاز: 5 از 5. مجموع 1 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha